Czytanie a rozwój intelektualny

Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie możemy nabyć w życiu. To nie tylko narzędzie do zdobywania wiedzy, ale także klucz do rozwoju intelektualnego, kreatywności i empatii. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego czytanie jest tak ważne i jakie cele możemy sobie stawiać w tej dziedzinie.

Dlaczego czytanie jest ważne?

 1. Rozwój mózgu: Czytanie aktywizuje różne obszary mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie informacji, analizę, rozumienie i wyobraźnię. Regularne czytanie może przyczynić się do poprawy funkcji poznawczych i zwiększenia pojemności pamięci.
 2. Zwiększenie wiedzy: Książki są źródłem wiedzy na praktycznie każdy temat. Czytając, możemy dowiedzieć się więcej o świecie, historii, kulturze, nauce i wielu innych dziedzinach.
 3. Rozwój empatii: Czytając powieści, wczuwamy się w bohaterów i ich przeżycia. To pozwala nam lepiej zrozumieć innych ludzi, ich uczucia i motywacje.
 4. Relaks i odprężenie: Czytanie może być doskonałym sposobem na relaks po ciężkim dniu. Pozwala oderwać się od codziennych problemów i przenieść w inny świat.

Cele w dziedzinie czytania

Skoro wiemy już, jak ważne jest czytanie, warto wziąć się za to na poważnie. Jakie cele można by stawiać sobie w tej dziedzinie? Oto niektóre z nich:

 1. Zwiększenie ilości przeczytanych książek: Możemy postawić sobie za cel przeczytanie określonej liczby książek w ciągu roku. To prosty i mierzalny cel, który może motywować do regularnego sięgania po książki.
 2. Poszerzenie horyzontów: Możemy postanowić przeczytać książki z różnych dziedzin lub gatunków literackich, aby poszerzyć swoje horyzonty i poznać różne punkty widzenia.
 3. Rozwój umiejętności krytycznego myślenia: Czytając różne teksty, możemy stawiać sobie za cel analizę i krytykę prezentowanych w nich argumentów. To doskonały sposób na rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia.
 4. Uczestnictwo w klubach czytelniczych: Wspólne czytanie i dyskusja o książkach może być doskonałym sposobem na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i poznawanie nowych ludzi.

Co czytać? Czy forma ma znaczenie? Książki papierowe czy e-booki?

W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności e-booków wiele osób zadaje sobie pytanie, jaką formę czytania wybrać. Czy tradycyjna książka papierowa jest lepsza od e-booka? A może odwrotnie? Oto kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę, dokonując wyboru.

Książki papierowe:

Zalety:

 • Doświadczenie sensoryczne: Dotyk, zapach i waga tradycyjnej książki dostarczają unikalnego doświadczenia, którego nie można zastąpić cyfrową formą.
 • Brak rozpraszaczy: Czytając książkę papierową, nie jesteśmy narażeni na powiadomienia, e-maile czy inne rozpraszacze, które mogą pojawiać się na urządzeniach elektronicznych.
 • Długość życia: Książki papierowe mogą przetrwać wiele lat, a nawet stuleci, podczas gdy technologia szybko się starzeje.

Wady:

 • Waga i rozmiar: Książki papierowe mogą być ciężkie i zajmować dużo miejsca, co utrudnia ich przenoszenie.
 • Brak funkcji wyszukiwania: W tradycyjnej książce nie możemy szybko wyszukać konkretnego fragmentu czy słowa.

E-booki:

Zalety:

 • Mobilność: Możemy mieć przy sobie setki książek w jednym, lekkim urządzeniu.
 • Funkcje dodatkowe: Wyszukiwanie słów, zmiana rozmiaru czcionki, tłumaczenie na inne języki – to tylko niektóre z funkcji dostępnych w e-bookach.
 • Dostępność: Książki elektroniczne można łatwo kupić i pobrać z internetu, często są też tańsze od wersji papierowych.

Wady:

 • Zasilanie: E-booki wymagają regularnego ładowania baterii.
 • Brak doświadczenia sensorycznego: Czytanie e-booka nie dostarcza takich wrażeń jak tradycyjna książka.

Werdykt:

Wybór między książką papierową a e-bookiem zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Dla wielu osób tradycyjna książka jest niezastąpiona, podczas gdy inni doceniają wygodę i funkcjonalność e-booków. Ważne jest, aby pamiętać, że niezależnie od wybranej formy, to treść książki ma największe znaczenie. Czytanie rozwija nasz umysł, wzbogaca słownictwo i pozwala lepiej zrozumieć świat – niezależnie od tego, w jakiej formie to robimy.